Tarihçe

İlçemiz;Adını Düden şelalesini besleyen Kırkgöz gölünden alarak;1934 yılında Korkuteli Kızılcadağ mevkiinden gelen ailelerin yerleşmesi ile Kırkgöz – Yeniköy olarak kurulmuştur.Daha sonra zamanın Antalya Valisi Haşim İşcan tarafından 60 adet iskân evi yaptırılmış ve bu konutlara Kıbrıs’tan gelen 60 Türk vatandaşı aile yerleştirilmiştir.Bölgede göçebe olarak yaşayan yörüklerinde yerleşik düzene geçmesiyle genişleyen bir köy olmuştur. Antalya’ya 20 km uzaklıkta olup, Antalya –Burdur karayolu üzerindedir.

 

1970’li yıllarda Döşemealtı Nahiye Müdürlüğü olması nedeni ile kepez üstünde bulunan:Duacı,Kirişçiler,Kevşirler,Başköy,Odabaşı,Selimiye,Dereli,Çıplaklı,Kızıllı,Ekşili,Karaveliler,Killik,Camili, Ahırtaş,Bıyıklı, Kömürcüler,Yağca,Çığlık, Nebiler,Yukarı Karaman (Şimdi Düzlerçamı),Yeşilbayır Dağbeli, Bademağacı, Köyleri Döşemealtı nahiyesine bağlanmıştır.1973 yılında Dağbeli ve Bademağacı belediyeleri kurulmuş olmasına rağmen İlçemizin Antalya ya yakın olması merkez olma özelliğini korumasını sağlamıştır. Kırkgöz-Yeniköy 17Aralık1977 yılında 2.711 nüfusa ulaşarak belediye teşkilatı kurmuş ve“Döşemealtı kasabası” unvanını almıştır.

Yeniköy’ün döşemealtı adını alışı ise şöyle olmuştur: Antik çağda Pamfilya kentleri ile Pisidia kentlerinin birbirine bağlayan yollardan birisi olan Derbent boğazındaki döşeme taş yolundan almıştır. Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde de işlevini sürdürmüş olan döşeme yol yakın zamana kadar Yörükler tarafından göç yolu olarak kullanılmıştır. Döşeme taşlardan oluşan bu yol döşemealtı platosuna adını vermiş olup 4 mgenişliğindedir. Bu nedenle yöre halkı“ döşeme” yolun geçtiği boğazı “döşeme boğazı”, yolun altında kalan düzlüğü de; “ Döşemealtı” olarak adlandırmıştır.

İlçemiz uzun yıllar tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olmuş; başta pamuk, zeytin, buğday, arpa, mısır, yulaf, susam, soğan, narenciye ile her türlü sebze ve meyve üreticiliği geçim kaynağı olmuştur. Ayrıca küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı ile döşemealtı halısı dokumacılığı başka bir geçim kaynağını oluşturmuştur. Günümüzde, şehirleşen ve dünya kenti Antalya’nın merkez ilçesi olan Döşemealtı, Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ile iş istihdamı bu yöne kaymıştır.

 

ANTALYA İLİ DÖŞEMEALTI İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYE VE KÖYLER

 

NO BİRİMİN ADI

01 Bademağacı Belediyesi

02 Dağbeli Belediyesi.

03 Ekşili Belediyesi.

04 Karaveliler Belediyesi ı

05 Ahırtaş Köyü

06 Aşağıoba “

07 Bıyıklı “

08 Camili “

09 Dereli “

10 Ilıcaköy “

11 Karataş “

12 Kevşirler “

13 Killik “

14 Kovanlık “

15 Kömürcüler “

16 Selimiye “

17 Yağca “

18 Akkoç “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*